Popularne błędy popełniane przy kupnie...
Zakupienie mieszkania jest decyzją, która nierzadko podejmowana jest pod presją czasu. Wtedy łatwo o błędy. Często narażone są na nie także te osoby, które nie przemyślały do końca swojej decyzji lub nie mają rozeznania w branży nieruchomości. Jako że decyzja o zakupie mieszkania wiąże się z dużym wydatkiem, sprawdź, jak nie popełnić wtedy żadnego błędu!
Jakie błędy popełniane są przy zakupie mieszkania?
Podczas wyboru mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego można popełnić wiele błędów. Jakie z nich spotykane są najczęściej? 1. Zakup mieszkania w niedopasowanej do naszych potrzeb lokalizacji – dobra lokalizacja ma w przypadku mieszkań kluczowe znaczenie, dlatego warto wziąć ją pod uwagę w pierwszej kolejności. Lokal nie musi być położony w samym centrum, lecz powinien być dobrze skomunikowany i dawać łatwy dostęp do niezbędnej infrastruktury. 2. Nieodpowiedni metraż mieszkania – nie powinno być ani za małe, ani za duże. Warto uwzględnić przy podejmowaniu decyzji przyszłe plany, na przykład związane z posiadaniem dzieci. 3. Brak dokładnych oględzin nieruchomości – to bardzo ważny punkt wtedy, gdy kupuje się mieszkanie używane. Brak sprawdzenia jego stanu technicznego może rodzić poważne koszty w związku z wymaganymi remontami. 4. Nieuwzględnienie orientacji mieszkania względem stron świata – mieszkania od południa są cieplejsze i lepiej doświetlone niż te skierowane na północ. 5. Brak sprawdzenia kosztów utrzymania – zawsze warto dowiedzieć się, z jakim czynszem związane będzie korzystanie z mieszkania.
Błędy przy kupnie mieszkania – jak ich uniknąć?
Błędów przy zakupie własnego „M” można uniknąć. Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie, aby decyzja okazała się w pełni udana? Przede wszystkim nigdy nie warto podejmować decyzji pod wpływem impulsu. Mieszkanie, które na pierwszy rzut oka może wydawać się idealne, w rzeczywistości może mieć niezbyt korzystną lokalizację lub będzie wymagało sporych nakładów na remont. Nie powinno się także kupować mieszkania bez jego dokładnego sprawdzenia pod kątem technicznym. Gdy nie mamy w tej dziedzinie wiedzy, o sprawdzenie lokalu warto poprosić osobę znajomą, która ma większe rozeznanie, albo zatrudnić rzeczoznawcę. Nie warto też iść na daleko idące kompromisy, na przykład po względem metrażu czy rozkładu wnętrza w nieruchomości. Mieszkanie niedopasowane do naszych potrzeb będzie po prostu mniej komfortowe w codziennym użytkowaniu i może powodować frustrację.